Skip to content

Какво представляват короните?

Короните, наричани в пълнота цели обвивни корони, обхващат цялата видима част на клиничната коронка на зъба, възстановявайки неговата форма, размер, здравина и подобрявайки външния му вид. Те се използват за покриване и защита на увредени зъби, като същевременно дават естествен и естетичен вид на усмивката.

 

Видове корони

Циркониеви корони

Те са изработени от цирконий – изключително твърд и здрав материал, наподобяващ керамиката, но с подобрена здравина. Циркониевите корони са много функционални и подходящи за всички възрастови групи, както и всички проблеми, които изискват лечение с обвивна корона. В днешно време циркониевите коронки се тонират (оцветяват) с бои, така че максимално да пасват на визуалната естетика на съзъбието на пациентите. Тяхната отлична износоустойчивост и здравина дават възможност за лечение дори и на пациенти с бруксизъм, които имат повишени дъвкателни сили и лесно нараняват стандартните керамични конструкции.

Цирконий с керамика

Тази комбинация от материали се използва предимно за предни зъби и при лечения с цел трансформация на усмивката. Тяхното съчетание води до отлични визуални резултати. Порцеланът (керамиката) дава възможност за неразличима от истинските зъби естетика, а цирконият придава здравина и служи като камуфлаж на преоцветени зъби, като основа под керамичното покритие.

Съществуват и други възможности за материали за цели обвивни корони, с условието, че те исторически са използвани във времето и преди са давали добри резултати. Към днешна дата гореизброените варианти за лечение предоставят прекрасни резултати, които са трудни за оспорване. Металните и металокерамичните корони (МКК) влизат в категорията “морално и функционално остарели”.

Метални корони

Те се изработват от различни метали, включително злато, платина или базови метали като никел и хром. Металните корони са изключително здрави и устойчиви на износване, но имат недостатъци – техният метален цвят ги прави по-малко естетични за предните зъби. Освен това те са термопроводими, което отхвърля употребата им за живи зъби.

Керамични корони

Тези корони се изработват от керамика или порцелан и са най-популярни за предните зъби поради своята способност да имитират естествения цвят на зъбите. Те предлагат отлична естетика, но са с по-ниска здравина в сравнение с циркониевите, циркониево-керамичните и металокерамичните корони.

Порцеланови корони върху метал

Тези корони комбинират здравината на металната основа с естествената красота на порцелановото покритие. Това съчетание на издръжливост и естетика, ги прави подходящи както за предни, така и за задни зъби. Особеното при тях е, че изискват повече изпиляване. В днешно време не се препоръчва употребата на метални конструкции, особено ако се различават сплавите, използвани в устата.

Показания за поставяне на корони

Има няколко ситуации, при които зъбните корони са подходящото решение:

Силно увредени или разрушени зъби

Короните могат да възстановят формата и функцията на зъби, които са силно увредени или разрушени поради кариес, травма или износване.

След кореново лечение

След кореново лечение зъбите често стават по-крехки и лесно се чупят. Короните предоставят необходимата защита и здравина.

За естетически цели

Когато зъбите са силно оцветени, изкривени или неравни, короните могат да подобрят външния им вид и да създадат по-хармонична усмивка. Винаги се препоръчва на първо място лечение с методите на ортодонтията и последващо протетично лечение (с корони/фасети).

Поддържане на мост

Короните могат да служат като опора за мостове, които запълват празнини, оставени от липсващи зъби.

Процедура по поставяне на корони

Процесът на поставяне на зъбна корона обикновено включва няколко стъпки, разпределени в две посещения при стоматолога.

Първо посещение

Преглед и подготовка

Стоматологът преглежда зъба и прави рентгенография, за да оцени състоянието му. Зъбът се подготвя, което включва изпиляване, за да се създаде място за короната.

Вземане на отпечатък

След подготовката на зъба, стоматологът взима отпечатък, който се изпраща в лабораторията за изработка на короната. Отпечатъците най-често са дигитални и се правят с интраорален скенер с най-висока прецизност на сканиране.

Поставяне на временна корона

Докато се изработи постоянната корона, на пациента се поставя временна корона за защита на подготвения зъб.

Второ посещение

Поставяне на постоянната корона

При второто посещение, временната корона се премахва и се поставя новата постоянна корона.

Видове корони и тяхното приложениеВидове корони и тяхното приложение


Поддръжка и грижа за короните

Поддържането на короните не е много по-различно от грижата за естествените зъби. Ето няколко съвета за правилна грижа:

Редовно четкане с четка и минерализираща паста за зъби и почистване със зъбен душ или конец

Миенето на зъбите два пъти дневно и почистването с конец помагат за предотвратяване на кариеси и заболявания на венците около короната.

Внимание и отношение към храненето

Въпреки че короните са здрави, избягването на твърди храни, като ядки например, а също и лед, може да предотврати евентуални повреди. Разбира се, подобно внимание е нужно и към естествените зъби, освен към короните.

Редовни прегледи при стоматолог

Редовните посещения при стоматолог са важна грижа и в голяма степен гарантират, че короната и останалите зъби се поддържат в добро здраве.

 

Поставянето на зъбни корони е ефективно решение както за възстановяване на силно увредени зъби, така и за зъби, които се нуждаят от естетически подобрения. С различни видове корони, които отговарят на различни нужди и предпочитания, пациентите могат да се радват на здрави и красиви усмивки.


Правилната грижа и редовните стоматологични прегледи осигуряват дълготрайна издръжливост, визия и функционалност на короните. Ако имате въпроси или се чудите дали короните са подходящо решение за вас, с радост ще ви отделим време за консултация.